wtorek

Winny savoir-vivre

Chcąc ze smakiem zjeść nawet proste domowe potrawy możemy wzbogacić posiłek kieliszkiem dobrego i dobrze dobranego wina. Nie jestem znawcą i nie miałem też okazji pić tych ponoć najlepszych win (jak np. Chateauneuf-du-Pape czy Sauternes), ale z alkoholi właśnie wina cenię sobie najwyżej. Sam lubię i polecam wszystkim do skosztowania białe wina reńskie (na początek półsłodkie lub półwytrawne, np. popularne, niedrogie i całkiem dobre Liebfraumilch) lub niedoceniany Tokaj.


  1. Wino nie lubi światła.
  2. Wino nie lubi wysokich temperatur - butelka wina powinna leżeć płasko (tak aby korek nie wyschnął), w temperaturze 10-12 oC.
  3. Wino schładzamy powoli - kilka godzin w lodówce, nigdy nie w zamrażalniku.
  4. Wino czerwone przechowywane w chłodnym pomieszczeniu najlepiej na godzinę przed podaniem przenieść do pokoju i otworzyć kilka minut przed zaserwowaniem.
  5. Wina podajemy na stół zawsze w butelkach. Tylko wyjątkowo stare i ciężkie wina można przelać do karafki w celu pozbycia się ewentualnych osadów (wówczas 24 godz. wcześniej ustawiamy butelkę pionowo).
  6. Otwartą butelkę wina najlepiej skończyć jeszcze tego samego dnia - niewiele win wytrzymuje próbę czasu. Zostawić na później można ewentualnie wermut lub mocne słodkie wina, takie jak porto czy sherry.
  7. Kiedy zamierzamy podać kilka różnych win należy pamiętać, że: przechodzimy od win słabych do mocniejszych, wino młodsze powinno poprzedzać wino starsze, najpierw wina wytrawne potem słodkie, zaczynamy od win białych i kończymy winami czerwonymi.
  8. Nie ma win na każdą okazję. Najbardziej uniwersalnym winem można uznać wytrawne sherry lub ... szampan (wino musujące).
  9. Wino nie lubi potraw z octem - nie smakuje wtedy zarówno wino jak i jedzona potrawa.
  10. Wino powinno być słodsze od deseru.
  11. Do wykwintnego jedzenia podajemy wykwintne wina. Podanie "taniego" wina byłoby profanacją dobrego jedzonka :)
  12. Wino nie powinno przytłaczać spożywanych dań - powinno być ich smakowitym uzupełnieniem (delikatne potrawy - delikatne wino, dania ciężkie - mocne wino).
  13. Nie kupujemy wina jeżeli zauważymy na szyjce wewnątrz butelki delikatną mgiełkę - takie wino jest zwietrzałe.
  14. Nie polecam kupowania drogich win w małych sklepikach lub marketach - zapewne stoi one w sklepie już od baaardzo dawna i co za tym idzie jest nieodpowiednio przechowywane.
  15. Nigdy nie kupuj wina z wystawy sklepowej - było ono narażone na działanie słońca i zmiennych temperatur.
  16. Podczas kupowania wina nie sugeruj się ładną etykietą. Czasem te z brzydszą "naklejką" są duże lepsze.
  17. Jeśli na etykiecie znajduje się zapis typu: "przekrój win z wielu krajów europejskich" - to raczej zrezygnuj z zakupu tego wina - no chyba, że lubisz eksperymenty :)

1 komentarz:

cinek433 pisze...

Uwielbiam wino, ale nie spodziewałem się tylu wytycznych odnośnie jego przechowywania. W nowym mieszkaniu postanowiłem stworzyć taką mąłą spiżarnię z winami z różnych zakątków świata i o różnych rocznikach, od teraz zamierzam je kolekcjonować. Początkowo była to droga inwestycja, ale od czego jest darmowa pożyczka online?